nagłówek

Przeszkody małżeńskie

Zgodnie z obowiązującym w Polsce stanem prawnym istnieją okoliczności wykluczające prawo do zawarcia związku małżeńskiego, czyli tzw. przeszkody małżeńskie. Konsekwencją zaistnienia takiej przeszkody jest prawo do żądania unieważnienia małżeństwa. Katalog przeszkód małżeńskich wyliczony jest w ustawie w sposób wyczerpujący, co oznacza, że żądanie unieważnienia małżeństwa przysługuje tylko we wskazanych prawem przypadkach.  W myśl obowiązujących przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego krewni w linii prostej, rodzeństwo oraz powinowaci w linii prostej, przy czym z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa w tym ostatnim przypadku (tzw. dyspensa). Powinowactwo zatem jako przeszkoda małżeńska nie ma zatem charakteru bezwzględnego. Do wystąpienia o takie zezwolenie uprawnieni są oboje powinowaci. Przy czym sąd podejmując decyzję o wyrażeniu zgody na zawarcie małżeństwa bierze pod uwagę wszystkie ważne powody, badając szczegółowo okoliczności sprawy. Warto również wspomnieć, że możliwe jest  udzielenie zezwolenia na zawarcie małżeństwa ex post, czyli w przypadku gdy związek małżeński został już zawarty pomimo braku wymaganego zezwolenia. Przeszkodą do zawarcia związku małżeńskiego jest również stosunek przysposobienia. Jest to przesłanka o charakterze bezwzględnym, co oznacza brak możliwości wydania zezwolenia przez sąd na zawarcie małżeństwa. Jednakże nie można unieważnić małżeństwa z powodu stosunku przysposobienia, jeżeli ten stosunek ustał. Wśród pozostałych przeszkód małżeńskich należy wymienić wiek, czyli prawo do wstąpienia w związek małżeński przysługuje osobie, która ukończyła 18 rok życia (przy czym w wyjątkowych wypadkach sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła 16 lat). W związek małżeński nie może również wstąpić osoba ubezwłasnowolniona, chora psychicznie oraz cierpiąca na niedorozwój umysłowy. Poza tym nie może tego zrobić osoba pozostająca w związku małżeńskim (bigamia). W przedstawionych wypadkach, jeśli dojdzie do zawarcia związku małżeńskiego pomimo istnienia przeszkód, unieważnienia małżeństwa może żądać każdy z małżonków, a w przypadku bigamii każdy kto ma w tym interes prawny. Małżeństwo może zostać unieważnione również z powodu wady oświadczenia woli. Wadą dotknięte jest oświadczenie złożone przez osobę będącą w stanie wyłączającym świadome wyrażanie woli, pod wpływem błędu co do tożsamości drugiej strony oraz pod wpływem groźby bezprawnej drugiej strony albo osoby trzeciej. W tym przypadku unieważnienia może żądać małżonek, który złożył oświadczenie dotknięte wadą.

Kończąc problem przeszkód małżeńskich warto wspomnieć również o uprawnieniu prokuratora, który posiada legitymację do wytoczenia powództwa o unieważnienie, ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa.

Hanna Bukowska LL.M.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Porady prawne

Kontakt

Temida Group International Consulting - Capitalis

Siedziba firmy:

ul. Dąbrowskiego 19a/13
41-500 Chorzów

e-mail: info@capitalis.pl
Tel.: (032) 72 76 279

Pomoc i doradztwo przy udzielaniu kredytów i pożyczek.
Porównanie kilkunastu największych banków komercyjnych w Polsce, SKOK-ów i parabanków.

Najniższe oprocentowanie i koszty kredytu na podstawie zawsze aktualnych danych przesyłanych bezpośrednio z banków i instytucji finansowych.

Doradztwo prawne, ubezpieczenia i pomoc przy uzyskaniu odszkodowań powypadkowych.

siedziba firmy capitalis - tgic

 

Ostatnie komentarze

 • Zasady reklamacji artykułów (produktów) spożywczych.
  Anetka 30.12.2022 09:38
  Ja zawsze pilnuję tego co kupuję :)uważam że trzeba zawsze reklamować towar, gdy coś jest nie tak.
   
 • Zasady reklamacji artykułów (produktów) spożywczych.
  Konsumentka 20.12.2022 10:47
  Z tą reklamacją towarów spożywczych, to w praktyce bywa różnie... A ludzie nie chcą się denerwować ...
   
 • Czy rzeczywiście można stracić prawo jazdy z powodu długów alimentacyjnych?
  Danka 03.12.2022 15:09
  Łatwiej za niepłacenie alimentów trafić do więzienia: https://pamietnikwindykatora.pl/nieplacone-alimenty-kara-pozbawienia-wolnosci/ ...
   
 • Ubranka dla dzieci - ręcznie szyte dla niemowląt i noworodków
  Klaraz 22.04.2022 18:55
  Żeby jeszcze te ręcznie szyte ubranka były w atrakcyjnych cenach to pewnie bym się skusiła :-)
   
 • Zasady dotyczące reklamacji mebli wykonanych na zamówienie - o czym należy pamiętać
  Konsumentka 11.04.2022 07:44
  No tak, zakup mebli na zamówienie jest trochę bardziej skomplikowany.. . Często takie sprawy kończą się ...
   
 • Spółka europejska – ogólna charakterystyka
  Redaktor 06.04.2022 21:04
  Wiekszośc artykułów prawniczych pisze prawnik - Hanna Bukowska L.L.M.
   
 • Klauzule Abuzywne – czyli niedozwolone zapisy w umowach z konsumentami.
  Robek 15.03.2022 13:31
  No tak... Klauzule abuzywne to bardzo ciekawy temat, warto znać rejestr klauzul niedozwolonych (śledzić ...
   
 • Spółka europejska – ogólna charakterystyka
  tomek 27.12.2021 16:43
  Kto jest autorem tego bloga? potrzebuje dodac do przypisów. prosze o pilna informacje
Copyright © 2022, Capitalis.pl All Rights Reserved.