nagłówek

Faktoring jako usługa poprawiająca płynność finansową

Czym jest w zasadzie faktoring? Jest to usługa, która polega na wykupie przez bank przed terminem wierzytelności od dostawców klienta. Jednym słowem – bank spłaca należności klienta biorąc tym samym na siebie ryzyko ściągania należności. Taka usługa poprawia niesamowicie płynność finansową firmy, oszczędza czas i koszty administrowania należnościami.

W Polsce powoli faktoring zyskuje coraz więcej zwolenników. Bardzo szeroki wachlarz tego typu usług zaproponowany jest na przykład na stronie http://faktoring-odwrotny-pelny.pl.

Poniżej przedstawimy 3 podstawowe metody faktoringu jakie proponuje nam wyżej wymieniony bank. Może być on pełny, niepełny lub też odwrotny. Faktoring niepełny, czyli z tzw. regresem jest usługą, w której bank, nie biorąc na siebie pełnej odpowiedzialności w związku z brakiem płatności świadczy na rzecz dostawcy usługi finansowania, rozliczania i inkasa wierzytelności. Należy przez to rozumieć, iż w przypadku braku regulowania zobowiązań przez dłużnika bank ma prawo do żądania regresu tj. zwrotnego przelania zaliczki wypłaconej faktorantowi. Jednak nakaz zapłaty nie następuje natychmiastowo. W przypadku tego typu usługi występuje okres w którym bank stara się jeszcze wyegzekwować środki bezpośrednio od dłużnika. Skuteczność banku w tych działaniach jest w zasadzie prawie 100%. Monity i wszelkie ponaglenia do zapłaty powodują, że kontrahenci płacą za swoje zobowiązania jeszcze w okresie regresu.

Faktoring pełny pozwala zaś dostawcy w sposób niezwykle prosty zapewnić sobie finansowanie wierzytelności wraz z ich rozliczaniem i inkasowaniem, pamiętając jednocześnie o ryzyku transakcji włączanych do umowy. Bank, w ramach takiej umowy nie ma prawa regresu do Faktoranta i sam zobowiązuje się dochodzić płatności z tytułu przeterminowanych należności. W momencie ustalania limitu dla każdego kontrahenta bank analizuje historię rozliczeń między nim a faktorantem.

Ostatnią formą faktoringu, która przytoczymy w tym artykule będzie faktoring odwrotny. Opiera on się na podstawowych zasadach faktoringu - z tą jednak różnicą, że umowa podpisywana jest ni z Faktorantem, a z dłużnikiem. Dostawca podpisuje tylko oświadczenie w którym ustala cenę za wcześniejsze uregulowanie płatności. W tej sytuacji to klient decyduje, który z dostawców powinien uzyskać możliwość finansowania oraz jaka kwota będzie przyznana każdemu z dłużników. Na początku bank analizuje pełną sytuację finansową firmy by przyznać globalny limit. W momencie podpisania umowy bank bierze na siebie odpowiedzialność i ryzyko wypłacalności dłużnika. W ramach umowy przejmuje od dłużnika faktury potwierdzone przez odbiorcę co do ilości oraz jakości towaru.

Zorganizowanie szybkiej spłaty zobowiązań dostawcom daje firmie możliwość wynegocjowania z dostawcami wydłużonych terminów płatności. Jeżeli nie wyrażą oni zgody na wydłużone finansowanie takich zobowiązań, istnieje możliwość zaoferowania takiego finansowania przez bank. Co prawda wiąże się to z koniecznością pokrywania przez dłużnika kosztów tego finansowania, ale jednocześnie ogranicza działanie firmy jedynie do zaakceptowania ceny oraz terminów płatności należności głównej oraz odsetek - limit bowiem zostaje odpowiednio wcześniej przygotowany.

Jak więc widać faktoring otwiera niezwykle szerokie możliwości jest chodzi o rozwój przedsiębiorstw oraz utrzymaniu go w dobrej kondycji finansowej. Odpowiednio dobrane limity pozwolą płynniej przyjmować dostawy bez obaw o to skąd znajdziemy pieniądze na to by w czasie opłacić faktury. Oferta faktoringu jest idealnym rozwiązaniem dla firm dla których priorytetem jest rozwój i stała płynność finansowa. Natomiast dla osób indywidualnych poprawa płynności finansowej może nastąpić poprzez kredyty i pożyczki.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Porady prawne

Kontakt

Temida Group International Consulting - Capitalis

Siedziba firmy:

ul. Dąbrowskiego 19a/13
41-500 Chorzów

e-mail: info@capitalis.pl
Tel.: (032) 72 76 279

Pomoc i doradztwo przy udzielaniu kredytów i pożyczek.
Porównanie kilkunastu największych banków komercyjnych w Polsce, SKOK-ów i parabanków.

Najniższe oprocentowanie i koszty kredytu na podstawie zawsze aktualnych danych przesyłanych bezpośrednio z banków i instytucji finansowych.

Doradztwo prawne, ubezpieczenia i pomoc przy uzyskaniu odszkodowań powypadkowych.

siedziba firmy capitalis - tgic

 

Ciekawe strony

Kredite in der Schweiz Kredite von Privat und Darlehen von privat in Österreich
https://www.kredite-darlehen-von-privat.ch

Ciekawe kredytowe forum bankowe opinie klientów banków i parabanków
https://ukredytowani.pl

Ostatnie komentarze

 • Formy pozyskiwania kapitału w działalności gospodarczej
  Max 06.04.2021 12:52
  Dobre opracowanie. Najlepiej finansować działalność przedsiębiorstw a kredytami - przynajmniej do ...
   
 • Spółka europejska – ogólna charakterystyka
  H. 28.10.2019 09:30
  Spółka europejska to bardzo ciekawe rozwiązanie. Jeśli ktoś planuje ekspansję na europejskie rynki ...
   
 • W austriackim banku można już założyć konto i brać kredyt na dowód przez połączenie wideo z konsultantem
  Iga 09.06.2019 09:05
  Witam, osobiście zupełnie zgadzam się z powyższym !
   
 • Skarga pauliańska
  Edward 05.06.2019 18:37
  Czy do złożenia skargi pauliańskiej wymagany jest przymus adwokacki.
   
 • Prześwietlamy kredyt z kontem w Eurobanku na tle innych kredytów
  Karczek 23.01.2018 19:55
  Dobre porównanie. Również uważam, że Eurobank jest jednym z tańszych jeżeli chodzi o kredyty.
   
 • Co z tym spadkiem?
  prawo pracy 06.11.2017 09:03
  Doskonałe ujęcie zagadnienia, wiele wnoszące do tematu. Niestety, nie ze wszystkim mogę się zgodzić,ale ...
   
 • W austriackim banku można już założyć konto i brać kredyt na dowód przez połączenie wideo z konsultantem
  kancelaria prawna 01.11.2017 15:49
  Ciekawy artykuł, wiele wnoszący. Czekam na więcej
   
 • Wypowiedzenie umowy zlecenia - ważny powód
  prawnik 27.05.2017 12:30
  Witam serdecznie, umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną. Ma to znaczenie fundamentalne dlatego, że ...
Copyright © 2020, Capitalis.pl All Rights Reserved.