nagłówek

Obniżenie wysokości zasądzonych alimentów

Obniżenie wysokości zasądzonych alimentów.

 

Pan Kowalski ma 8 letnią córkę. Trzy lata temu rozstał się z żoną. Żona pana Kowalskiego wystąpiła do sądu o zasądzenie na rzecz ich wspólnej, małoletniej córki alimentów. Badając stan faktyczny (wysokość miesięcznego dochodu pana Kowalskiego oraz wszelkie zobowiązania finansowe, które musi on ponosić) sąd przychylił się do żądania powódki i zobowiązał pana Kowalskiego do płacenia alimentów na rzecz dziecka w wysokości 500 zł miesięcznie. Parę miesięcy temu pan Kowalski stracił pracę i obecnie, pomimo intensywnych poszukiwań nowej, jedynym jego źródłem utrzymania jest zasiłek dla bezrobotnych. Nie jest zatem  w stanie płacić alimentów w zasądzonej wysokości i zastanawia się nad tym czy może ubiegać się o zmianę wysokości alimentów?

Obowiązujące przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego dokładnie regulują  problem dostarczania środków utrzymania i wychowania czyli kwestię tzw obowiązku alimentacyjnego. Obowiązek taki spoczywa m.in. na rodzicach wobec niesamodzielnych jeszcze dzieci. Zasadniczo polega on na systematycznym dostarczaniu dziecku umówionej bądź zasądzonej sumy pieniężnej. Zakres obowiązku alimentacyjnego zależy od  usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Taka konstrukcja przepisu oznacza, że sąd przed wydaniem wyroku zasądzającego alimenty w konkretnej wysokości powinien wyczerpująco zbadać stan faktyczny, czyli przeanalizować jakie są realne potrzeby osoby uprawnionej do alimentów (uwzględniając przy tym jej wiek, stan zdrowia, ewentualne dochody itd.) oraz jak wygląda sytuacja materialna tego kto te alimenty ma płacić. W praktyce zdarza się, tak jak w opisanym na wstępie przypadku, że sytuacja majątkowa każdej ze stron może się w okresie późniejszym w sposób istotny zmienić. W takiej sytuacji obowiązujące przepisy przewidują prawo do wystąpienia do sądu o zmianę wysokości alimentów zasądzonych już prawomocnym wyrokiem. Możliwość taka określona została w przepisach jako tzw zmiana stosunków (art. 138 k.r.o.).

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego  przez pojęcie ”stosunków” w tym wypadku należy rozumieć okoliczności istotne z punktu widzenia ustawowych przesłanek obowiązku alimentacyjnego i jego zakresu, a zatem np. zmiana możliwości zarobkowych zobowiązanego czy realnych potrzeb uprawnionego (Postanowienie  z dnia 19 lipca 1974 r. (II CO 9/74 niepubl.).

W przedstawionej sytuacji zobowiązany do alimentów pan Kowalski stracił pracę (nie ze swojej winy) i pomimo intensywnych lecz bezskutecznych poszukiwań nowej,  utrzymuje  się wyłączne z zasiłku dla bezrobotnych, którego wysokość jest niższa niż zasądzone alimenty. W związku z powyższym aktualne możliwości zarobkowe pana Kowalskiego  stanowią podstawę do wystąpienia do sądu z powództwem o obniżenie wysokości alimentów. Warto zaznaczyć jednak, że w tego typu sprawach bardzo wiele zależy od indywidualnej interpretacji sądu - co do realnych stosunków majątkowych zobowiązanego do alimentów i samego uprawnionego do nich.

Hanna Bukowska LL.M.

Komentarze

Witek

Właśnie w tym tygodniu miałem sprawę o podwyższenie alimentów, na szczęście sąd się z żoną nie zgodził, bo bym chyba popłynął… Płaciłem 650 zł a ona zachciała 1000! na 10letnią córkę!!! A wiecie Państwo czym to uzasadniała - inflacją!!! Bo wszystko podrożało! Na szczęście "sąd, zasądzając daną wysokość alimentów, bierze pod uwagę potrzeby uprawnionego oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego" http://www.eporady24.pl/orzeczenie_przez_sad_zmiany_wysokosci_alimentow,pytania,3,16,9302.html I chwała Bogu, bo moja pensja się nie zmieniła od 3 lat i co? mam udusić szefa?! Nigdy nie uchylałem się od alimentów, nie uciekłem za granicę i nie dorabiałem na boku, ale zemsta mojej byłej trwa. Nie mogę się tylko nadziwić, ze przy tej wariatce rośnie mi takie wspaniałe dziecko.
+1

Bogdan

Jeżeli zobowiązany prawomocnym orzeczeniem sądowym do płacenia alimentów na rzecz małoletnich dzieci, lub na małżonka znajdującego się w trudnej materialnej i zdrowotnej sytuacji albo na rzecz rodziców którzy , również z w/w przesłanek muszą korzystać z pomocy alimentacyjnej wykazuje rzeczywistą wolę ich płacenia - winni mieć prawo do skorzystania z obniżenia wysokości płaconego świadczenia, ale pod pewnymi warunkami.Po pierwsze - jest to trwała, nieprzemijająca sytuacja ekonomiczna i materialna, polegająca na uzyskiwaniu przez zobowiązanego bardzo niskiego dochodu, który w żaden sposób nie mógłby systematycznie i terminowo pokrywać zobowiązania alimentacyjne bez uszczerbku dla normalnej egzystencji zobowiązanego.P o drugie - jest to skutkiem niepełnego zebranego materiału dowodowego jakim sąd rodzinny dysponował w dniu wydawania orzeczenia lub wydał je w oparciu o subiektywne ocenienie zebranych dowodów, które w swojej zawartości były nierzetelne bądź zawierały nieprawdę.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Porady prawne

Kontakt

Temida Group International Consulting - Capitalis

Siedziba firmy:

ul. Dąbrowskiego 19a/13
41-500 Chorzów

e-mail: info@capitalis.pl
Tel.: (032) 72 76 279

Pomoc i doradztwo przy udzielaniu kredytów i pożyczek.
Porównanie kilkunastu największych banków komercyjnych w Polsce, SKOK-ów i parabanków.

Najniższe oprocentowanie i koszty kredytu na podstawie zawsze aktualnych danych przesyłanych bezpośrednio z banków i instytucji finansowych.

Doradztwo prawne, ubezpieczenia i pomoc przy uzyskaniu odszkodowań powypadkowych.

siedziba firmy capitalis - tgic

 

Ciekawe strony

Kredite in der Schweiz Kredite von Privat und Darlehen von privat in Österreich
https://www.kredite-darlehen-von-privat.ch

Ciekawe kredytowe forum bankowe opinie klientów banków i parabanków
https://ukredytowani.pl

Ostatnie komentarze

 • Spółka europejska – ogólna charakterystyka
  H. 28.10.2019 09:30
  Spółka europejska to bardzo ciekawe rozwiązanie. Jeśli ktoś planuje ekspansję na europejskie rynki ...
   
 • W austriackim banku można już założyć konto i brać kredyt na dowód przez połączenie wideo z konsultantem
  Iga 09.06.2019 09:05
  Witam, osobiście zupełnie zgadzam się z powyższym !
   
 • Skarga pauliańska
  Edward 05.06.2019 18:37
  Czy do złożenia skargi pauliańskiej wymagany jest przymus adwokacki.
   
 • Prześwietlamy kredyt z kontem w Eurobanku na tle innych kredytów
  Karczek 23.01.2018 19:55
  Dobre porównanie. Również uważam, że Eurobank jest jednym z tańszych jeżeli chodzi o kredyty.
   
 • Co z tym spadkiem?
  prawo pracy 06.11.2017 09:03
  Doskonałe ujęcie zagadnienia, wiele wnoszące do tematu. Niestety, nie ze wszystkim mogę się zgodzić,ale ...
   
 • W austriackim banku można już założyć konto i brać kredyt na dowód przez połączenie wideo z konsultantem
  kancelaria prawna 01.11.2017 15:49
  Ciekawy artykuł, wiele wnoszący. Czekam na więcej
   
 • Wypowiedzenie umowy zlecenia - ważny powód
  prawnik 27.05.2017 12:30
  Witam serdecznie, umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną. Ma to znaczenie fundamentalne dlatego, że ...
   
 • Wypowiedzenie umowy zlecenia - ważny powód
  Elzieta 25.05.2017 10:14
  Dokladnie przeczytalam informacje,jedn ak nie znalazlam odpowiedzi na nurtujace mnie pytanie. Otoz 8 ...
Copyright © 2020, Capitalis.pl All Rights Reserved.