Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Drukuj

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, zwane typowo OC, jest jednym z rodzajów ubezpieczenia majątkowego, dzięki któremu dany zakład ubezpieczeń, z którym podpisujemy umowę, przejmuje na siebie skutki, jakie wyrządzone zostały osobom trzecim. Ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne. Te pierwsze musimy opłacać, drugie, jeśli mamy potrzebę, możemy sobie wybrać.

W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, możemy wybrać dla przykładu ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej od określonych zawodów, od prowadzenia strzeżonych parkingów samochodowych, od jednostek organizacyjnych sprawujących funkcję zarządu drogi publicznej. W przypadku ubezpieczeń OC obowiązkowych, dotyczą one organizowania imprez masowych, ubezpieczeń wielu zawodów (adwokaci, radcy prawni, notariusze, rolnicy etc…), pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a także te najbardziej znane- obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wszelkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, które dotyczą szkód wyrządzonych w związku z ruchem pojazdów.

OC samochodowe stanowi więc dla nas tutaj kwestię nadrzędną, o której warto z pewnością napisać nieco więcej słów. Każdy samochód, który porusza się po drodze, musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC, które jest niezbędne zarówno w razie kontroli policji, jak również i powstałego na drodze wypadku. Mając ubezpieczenie, opłacając stosowne składki, mamy pewność, że w razie wystąpienia szkody z naszej winy, ubezpieczalnia pokryje koszta naprawy samochodu, który podczas wypadku czy stłuczki został uszkodzony. Jeśli takiego ubezpieczenia nie posiadamy, wówczas ponosimy opłaty za naprawę samochodu osoby poszkodowanej, jak również i ponosimy z tego tytułu ogromne nieprzyjemności. Jeśli kupujemy samochód, wybieramy stosowny zakład ubezpieczeń, do którego każdego roku wnosimy określoną sumę pieniędzy, zależną od tego, jaki posiadamy samochód, (jego rok, przebieg, wielkość silnika), jak również i jakie mamy doświadczenie jako kierowcy (ile lat posiadamy prawo jazdy, ile mamy lat, jak wiele posiadamy zniżek).

W przypadki ubezpieczenia samochodu w Niemczech, płacimy tak zwane Kfz-Kraftfahrzeugversicherung, które tak, jak w przypadku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w Polsce, pokrywa szkody wyrządzone naszym pojazdem innym uczestnikom ruchu. Więcej na temat Kredite in der Schweiz ubezpieczeń w Niemczech i Szwajcarii znajdą państwo na stronie http://haftpflichtauto.ch z porównaniem stawek za OC w Szwajcarii. Ubezpieczenie jest tym droższe, im mniejsze mamy doświadczenie w prowadzeniu samochodu. Zwraca się więc uwagę na nasz wiek, jak długo mamy prawo jazdy, ile posiadamy już na swoim koncie zniżek, które informują zakład ubezpieczeń, jaki posiadamy niejako procent za bezszkodową jazdę. W przypadku samochodów, w Niemczech każdego roku sporządza się listę aut, które powodują największą ilość wypadków. W zależności od tego, jaki mamy model, wysokość składki jest wyższa lub niższa. Jeśli więc chcemy ubezpieczyć auto w Niemczech, musimy wcześniej dokonać dokładnej analizy kosztów jego utrzymania. Zwróćmy więc uwagę na model samochodu, zniżki, jak również miasto, w którym chcemy dokonać rejestracji.