Tanie OC

Drukuj

Zdecydowana większość kierowców nabywając ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej w przypadku sprawstwa wypadku drogowego, stara się znaleźć jak najtańszą ofertę. Jest to postępowanie jak najbardziej racjonalne gdyż ubezpieczenia OC są bardzo mocno zestandaryzowane, co oznacza w praktyce, że różne produkty u różnych sprzedawców w zasadzie niespecjalnie się różnią. Istotny jest tu fakt, iż ewentualne odszkodowanie nigdy nie trafia do naszych rąk lecz do osoby, która z naszej winy ucierpi. By znaleźć jak najlepszą ofertę w gąszczu możliwości należy szukać z głową ale myśleć też o innych ubezpieczeniach.

 

Poszukiwanie najlepszej - najtańszej oferty

            Jeśli uznamy, że interesuje nas tylko i wyłącznie obowiązkowe ubezpieczenie OC i nie jesteśmy tym samym zainteresowani żadną inną formą ubezpieczenia, na przykład OC, wtedy pozostaje nam tylko poszukanie najtańszej oferty. Wbrew temu, co słyszymy w reklamach telewizyjnych, najlepiej najpierw udać się do naszego obecnego ubezpieczyciela. Często można bowiem liczyć na duże upusty przy przedłużaniu umowy. Nie jest to jednak standard a i nie zawsze będzie to najlepsza oferta.

            Drugim miejscem, w którym będziemy działać, powinien być Internet. Specjalne portale ubezpieczeniowe oferują tutaj tak zwane porównywarki ofert, dzięki którym możemy równocześnie sprawdzić ogólną ofertę kilkunastu a nawet kilkudziesięciu ubezpieczycieli. Wpisujemy nasze dane w jedno okienko i automatycznie pojawia nam się prognoza wysokości stawki we wszystkich dostępnych firmach. Warto wykorzystać kilka takich porównywarek gdyż nie zawsze oferta firm w nich jest kompletna. Pamiętajmy też, że jest to jedynie szacunek i dokładnych wyliczeń dokonamy dopiero w bezpośrednim kontakcie z konkretnym ubezpieczycielem.

            Na takiej samej zasadzie jak porównywarki działają agenci ubezpieczeniowi, którzy oferują usługi większej ilości firm. Od nich uzyskamy więcej informacji ale ich oferta niemal zawsze jest istotnie uboższa.

 

Oferty z dodatkami

            Przy zakupie polisy OC często wykupienia dodatkowych ubezpieczeń. Warto zwrócić na to uwagę decydując się  na jedną z najtańszych ofert wyłonionych na podstawie powyższego poszukiwania. Są to ubezpieczenia takie jak NNW czy assistance różnego typu. Ich zakres potrafi być drastycznie różny. Tak samo jak cena. Niemniej, proste ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) potrafi być bardzo użyteczne w sytuacji, gdy zrobimy sobie krzywdę. Ubezpieczenie OC nie obejmuje bowiem żadnych naszych strat materialnych czy uszczerbków na zdrowiu. Poważnym problemem jest tu fakt, iż tego typu ubezpieczenia także mogą obejmować bardzo niewiele i dopiero rozbudowane AC mogłoby nas tak naprawdę zabezpieczyć. Mimo wszystko kosztujące kilkanaście złotych ubezpieczenie mini-assistance może uchronić nas przed dużymi wydatkami jeśli przykładowo w wyniku wypadku przez nas spowodowanego, nasze auto będzie wymagało holowania, które zwykle jest bardzo drogie.