Prawo sąsiedzkie - informacje ogólne

Drukuj

Prawo sąsiedzkie to, najprościej mówiąc, zespół norm określających uprawnienia i obowiązki właściciela nieruchomości w relacjach sąsiedzkich. W polskim systemie prawnym początki norm regulujących stosunki sąsiedzkie mają głębokie korzenie. Już w średniowieczu można było bowiem znaleźć zapisy wyznaczające krąg istotnych uprawnień czy obowiązków sąsiadów...

Obecnie zespół norm określanych zbiorczo jako „prawo sąsiedzkie” regulowany jest przede wszystkim przez przepisy Kodeksu Cywilnego (art. 143 – 154). Normy te określają zasady korzystania z nieruchomości oraz stosunki graniczne w kontekście relacji sąsiedzkich.

Najważniejsze zasady wynikające z prawa sąsiedzkiego :

Ponadto, w myśl obowiązujących przepisów na właścicielach gruntów spoczywa obowiązek współdziałania zarówno przy rozgraniczeniu gruntów, jak również przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych - koszty rozgraniczenia i utrzymywania znaków granicznych właściciele gruntów sąsiednich ponoszą po połowie. Warto również zaznaczyć, że obowiązuje domniemanie że płoty, mury, miedze, itp. które znajdują się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku (dotyczy to również krzewów i drzew na granicy).