Ubezpieczenia OC

Email Drukuj
(1 głos, średnia ocena 5.00 na 5)

Rynek ubezpieczeń OC – czyli ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej ponoszonej na skutek spowodowania wypadku, w wyniku którego osoby trzecie poniosły uszczerbek na zdrowiu lub mieniu – jest bardzo silnie uregulowany zarówno w Polsce jak i na terenie całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Takie rozwiązanie sprawy jest niezbędne gdyż ubezpieczenia OC mają na celu pokrywanie strat ofiar wypadków komunikacyjnych i nie mają tak naprawdę nic wspólnego z ich sprawcami, którzy ubezpieczenia te wykupują. Mamy tu klasyczną sytuację, w której ewentualne wypłaty odbierać będzie osoba inna niż opłacająca składki. Celem ustawodawców wszystkich  państw członkowskich było zapewnienie bezpieczeństwa ofiarom. Nic im bowiem nie przyjdzie z możliwości dochodzenia swoich roszczeń od sprawcy wypadku jeśli miałoby to trwać latami a w tym czasie nie miałoby się środków na naprawę uszkodzonego samochodu.

Pozostawanie ubezpieczonym od odpowiedzialności cywilnej jest oczywiście także w najlepiej rozumianym interesie kierowcy. Jak jest to ważne z jego punktu widzenia może najlepiej pokazywać fakt, iż wiele osób nie mając takiego obowiązku, ubezpiecza się od odpowiedzialności cywilnej na różnych polach zupełnie dobrowolnie, na zasadach komercyjnych. Bywają to często nawet tak z pozoru trywialne sprawy jak odpowiedzialność za szkody w mieniu wyrządzone przez niepełnoletnie dziecko. W przypadku wydarzenia na drodze ubezpieczenie OC jest nieporównywalnie bardziej istotne. Bez niego zmuszeni bylibyśmy do pokrywania wszelkich roszczeń strony pokrzywdzonej na zasadach ujawnionych w kodeksie cywilnym. Oznacza to najnormalniej w świecie, że musielibyśmy z własnej kieszeni wysupłać odpowiednią kwotę na naprawę szkód i zadośćuczynienie z własnej kieszeni. W przypadku większości kierowców, którzy jeżdżą bezszkodowo, byłoby nawet lepsze rozwiązanie w tym sensie, że nie wyrządzając szkód nie musieliby ich potem naprawiać. Z drugiej strony łatwo jest małym miejskim samochodem uderzyć w luksusową limuzynę, której koszty naprawy sięgać będą sum równych wartości naszego mieszkania. To powinno dawać do myślenia.

System ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej został skonstruowany z korzyścią dla wszystkich stron – uczestników ruchu drogowego oraz osób postronnych, które mogą zostać zamieszane w zdarzenia drogowe. Jest on obligatoryjny więc w zasadzie nie istnieje tu kwestia „czy?” tylko „gdzie?” się ubezpieczać. Różne firmy ubezpieczeniowe w różny sposób kalkulują ryzyko ubezpieczania poszczególnych kierowców i w związku z tym naliczają im inne stawki. Warunki ubezpieczenia OC w każdej firmie są w zasadzie z punktu widzenia ubezpieczającego się takie same, gdyż muszą one spełniać minimalne wymogi stawiane przez ustawodawcę. Oznacza to w zasadzie, że można ubezpieczać się po prostu tam, gdzie cena jest najniższa ale takie założenie sprawdza się w praktyce tylko jeśli nie jesteśmy zainteresowani żadnymi dodatkowymi pakietami ubezpieczeń.


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież