Zawarcie umowy w sposób dorozumiany

Email Drukuj
(8 głosów, średnia ocena 3.38 na 5)

 

Niezwykle powszechnym problemem w obrocie prawnym, jest kwestia zawarcia umowy. Nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy strony mają wątpliwości czy przyjęta forma złożonych oświadczeń woli jest w danym przypadku wystarczająca.    

Przepisy kodeksu cywilnego w precyzyjny sposób wskazują dopuszczalne formy zawarcia umów. Jedną z takich form jest zawarcie umowy w sposób dorozumiany (per facta concludentia). Zgodnie z artykułem 60 kc, jeżeli przepisy nie zastrzegają formy szczególnej dla danego typu umów, wyrażenie zgody (czyli oświadczenie woli na w celu zawarcia umowy) może nastąpić poprzez czynności o charakterze dorozumianym, tzw. czynności konkludentne. Oznacza to, że wola osoby dokonywującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde takie zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny.  Przykładem umowy, która może zostać zawarta per facta concludentia jest umowa o przewóz osób. Może ona zostać zawarta np. przez zajęcie miejsca w autobusie, tramwaju czy pociągu. W przypadku podróży bez ważnego biletu nie dochodzi do zawarcia umowy przewozu pomiędzy pasażerem a przewoźnikiem, a zatem osoba podróżująca w ten sposób, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności cywilnoprawnej względem przewoźnika.

 

Hanna Bukowska LL.M.

 

Comments   
  •  
  •  
  • Reply with quote
  • Quote

#2 Tomasz » 2016-08-05 20:56

Nie jest prawdą ze w przypadku przejazdu bez ważnego biletu nie dochodzi do zawarcia umowy z przewoźnikiem. W chwili wejścia do pojazdu zawieramy umowę. Jeżeli nie posiadamy biletu to płacimy kary wskazane w tej umowie. Gdyby umowa nie była zawarta nie było podstaw do.stosowania kar umownych i przewoźnik musiałby dochodzić swoich roszczeń na innej podstawie.
+10 +−

Tomasz

  •  
  •  
  • Reply with quote
  • Quote

#1 Marek » 2013-09-05 14:55

:-) Dziękuję za prosty przykład zawarcia umowy w sposób dorozumiany, gdyż nie jestem prawnikiem, a dzięki temu przykładowi zrozumiałem swój problem.
+4 +−

Marek

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież