Wniosek o separację na zgodne żądanie małżonków.
Państwo Kowalscy są kilka lat po ślubie. Nie mają dzieci, a od dłuższego już czasu nie układa się pomiędzy nimi. Małżeństwo Państwa Kowalskich przeżywa bardzo poważny i utrwalony już kryzys, w tej sytuacji oboje zastanawiają się czy nie byłoby lepiej na jakiś czas rozstać się, spróbować żyć osobno i w ten sposób sprawdzić czy nadal coś ich łączy.
Zastanawiają się nad wystąpieniem do sądu o przeprowadzenie separacji, jednak nie wiedzą jaki będzie koszt takiego postępowania, jaka jest procedura i jak długo może trwać postępowanie sądowe o orzeczenie separacji.
W myśl obowiązujących w naszym kraju przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego istnieje możliwość orzeczenia separacji na zgodny wniosek stron. Warto wspomnieć, że separacja zasadniczo różni się od rozwodu jedynie tym, że osoby będące w sądownie orzeczonej separacji nie mogą wstąpić w kolejny związek małżeński. Wprowadzone przez Ustawodawcę przepisy, które regulują tryb i zasady przeprowadzania separacji na zgody wniosek stron mają na celu ułatwienie przeprowadzenia takiego postępowania osobom, które wspólnie podjęły decyzję, a jednocześnie nie mają wspólnych małoletnich dzieci. W opisanej sytuacji przeprowadzenie postępowania separacyjnego jest bowiem dużo tańsze i zdecydowanie szybsze. Koszt wniosku o separację wynosi bowiem sto złotych (warto zaznaczyć, że w przypadku normalnego postępowania sądowego o orzeczenie separacji opłata stała wynosi sześćset złotych). Kolejnym istotnym ułatwieniem postępowania o separację na zgodny wniosek stron, w odróżnieniu od postępowania wszczętego przez złożenie pozwu, jest to że przeprowadza się je nie w toku normalnego procesu lecz w tzw postępowaniu nieprocesowym co istotnie przyśpiesza i upraszcza całą procedurę.
Podsumowując, wystąpienie z wnioskiem o orzeczenie separacji jest, w świetle obowiązujących przepisów, dopuszczalne jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki: po pierwsze każde z małżonków wyraża zgodę na przeprowadzenie separacji, a po drugie z małżeństwa nie ma wspólnych, małoletnich dzieci. W takiej sytuacji małżonkowie mogą wystąpić do sądu ze zgodnym wnioskiem o separację. Na zakończenie warto również wspomnieć, że sąd orzeknie o zniesieniu tak ustanowionej separacji również na zgodne żądanie małżonków.
Hanna Bukowska LL.M.
« poprzednia | następna » |
---|
Prawnik
Piotr
Prawnik
aga
orzeczenie separacji na zgodny wniosek małżonków (stron) możliwe jest wyłącznie wy sytuacji braku wspólnych małoletnich dzieci...
Prawnik
Mam pytanie o separację -czy jeżeli mam podpisane przez męża oświadczenie że zgadza się na separację z jego winy -(długi)a mamy 14 letnie dziecko czy może dojść do orzeczenia separacji na tej podstawie
bez postępowania procesowego
Ewa
Prawnik
mam pytanie co do zgodnego oświadczenia stron i kosztów procesu. Chodzi konkretnie o to, że z żoną posiadamy dwóch synów (3lata oraz 2lata), jednak oboje jestesmy zdecydowani na separację. Mieszkamy w wynajmowanym od rodziny mieszkaniu, ja pracuje, żona zajmuje się dziećmi w domu. Nie chcemy określania na czas separacji obowiązku alimentacyjnego , a i wspólne mieszkanie na czas separacji też jest wspólnie, dobrowolnie ustalone.
Czy wobec tego, pomimo posiadania dzieci ale obopulnej zgodzie co do warunków separacji istnieje możliwość przeprowadzenia w sposób tańszy procesu separacji? 100pln, a 600 pln, to jest jednak dośćspora róźnica, a jeśli jest 100% zgoda obu stron, to chyba nie powinno być problemów.
Guest
Guest
Aldona
RSS