Repolonizacja banków

Email Drukuj
(1 głos, średnia ocena 4.00 na 5)

W ostatnim czasie wiele się mówiło na temat repolonizacji banków. Zastanawialiśmy się, czy teoria stanie się praktyką, czy program Wiktora Orbana mający na celu przejęcie przez krajowych inwestorów roli w bankach okaże się wykonalny. Dziś jesteśmy o krok dalej, wiemy więcej, widzimy, co dzieje się na rynku bankowym.

repolonizacja banków

Jak do tej pory większość banków należała do zagranicznych inwestorów. Znaczyło to jedno, że większość pieniędzy, które wydają Polacy trafia do kieszeni instytucji z poza naszego kraju. Repolonizacja to miał być strzał w dziesiątkę. Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju pragnąłby, aby nastąpiła bardziej zrównoważona struktura, jeśli chodzi o własność w systemie bankowym. Według niego, jeśli nastąpiłoby 50/50, w kwestii własności, byłoby bardzo dobrze. Patrząc na sytuację Polski w kilku ostatnich latach, najniższy udział krajowych inwestorów miał miejsce w 2008 roku i wynosił wówczas 27,7%, a więc naprawdę bardzo mało. Z roku na rok ten procent rósł, aż w połowie roku 2015 wyniósł 42,7%, a więc coraz lepiej, ale nadal nie do końca satysfakcjonująco. W tej chwili może nastąpić naprawdę coś niezwykłego, bo być może uda nam się przekroczyć ponad połowę, jeśli chodzi o własność. Mamy tu na myśli na pewno bank Pekao, dzięki któremu wskaźnik wynosić może aż 52,2%.

Jeśli dojdzie do kupna Raiffeisen Polbank, wskaźnik wyniesie 44%. Aby przekroczyć 50%, należy jeszcze dokupić trzy banki: Deutsche Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska i Euro Bank. Jeśli nastąpiłoby kupno Pekao, wtedy wskaźnik od razu przekroczyłby 50%.

 

10 największych placówek bankowych w Polsce - aktywa razem (mld zł) i procentowy udział w sektorze

 

 

Aktywa (mld zł)

Udział w sektorze (%)

PKO BP

Skarb Państwa (Polska)

272,4

15,6

Pekao

UniCredit (Włochy)

166,0

9,5

BZ WBK

Banco Santander (Hiszpania)

142,2

8,2

mBank

Commerzbank (Niemcy)

128,7

7,4

ING BSK

ING Groep (Holandia)

115,6

6,6

BGK

Skarb Państwa (Polska)

70,3

4,0

Getin Noble

Leszek Czarnecki (Polska)

70,1

4,0

BGŻ BNP

BNP Paribas (Francja)

69,7

4,0

Millennium

Banco Comercial Portugues (Portugalia)

66,7

3,8

Raiffeisen Polbank

Raiffeisen Bank International (Austria)

54,0

3,1

 

Na chwilę obecną coraz lepiej dzieje się w Polsce i miejmy taką nadzieję, że najbliższy czas przyniesie nam same pozytywne wiadomości.

Udziały niemieckich banków i tamtejsze firmy kredytowe możecie sprawdzić np. tutaj: https://www.krediteon.ch

Aktualizacja z ostatniej chwili w czwartek 8 grudnia 2016r,  wcześnie rano dopięto szczegóły umowy o kupnie za 10,6 mld zł 32,8% akcji Pekao SA z rąk Unicredit. Akcje włoskiego banku najpierw zyskały ale potem spadły. Wiadomo - nie bedzie miał już z kogo kroić zysków a ponad to musi jeszcze zadłużyć się na 13 mld Euro aby utrzymać płynność finansową. Czy Włosi pociągną w dół cały system bankowy w EU? Czas pokaże.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież